0. Łukaszewicz Józef. Dzieje kościołów wyznania helweckiego na Litwie. T. 1-2. (w 1 wol.). Poznań 1842-1843.
Łukaszewicz Józef. Dzieje kościołów wyznania helweckiego na Litwie. T. 1-2. (w 1 wol.). Poznań 1842-1843. W Drukarni Orędownika na Garbarach Ner 45, s. VIII, 7, [1], 414, [2], 7, tabl. ryc. 1 (litografia); [4], 290, [2], 22 cm, opr. płsk z tłocz. i złoc.
Wydanie 1. Egzemplarz z księgozbioru Józefa Zawadzkiego (ekslibris), znanego bibliofila, edytora, pisarza i publicysty. Najlepsza monografia dotycząca historii kalwinizmu na Litwie w dorobku Józefa Łukaszewicza (1799-1873) – historyka, bibliotekarza, dyrektora Biblioteki Raczyńskich. Narracja doprowadzona do końca panowania Augusta III. W pracy autor przeprowadził krytykę swoich poprzedników z obozu protestanckiego, zarzucił im stronniczość oraz brak krytycyzmu. Przed tekstem litografowany portret wojewody wileńskiego Mikołaja Radziwiłła Czarnego. Oprawa: bogato tłoczony i złocony półskórek z tytulaturą na grzbiecie. Niewielkie przetarcia okładek, miejscami zażółcenia papieru, poza tym stan dobry. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 913