0. Kraushar Aleksander. Książę Repnin i Polska w pierwszem czteroleciu panowania Stanisława Augusta (1764-1768)
Kraushar Aleksander. Książę Repnin i Polska w pierwszem czteroleciu panowania Stanisława Augusta (1764-1768). Wydanie nowe, przejrzane i poprawione. Z illustracyami. T. 1-2 (w 2 wol.). Warszawa 1900. Gebethner i Wolff, s. [4], 399, [1], VIII, portret, 35 ilustracji w tekście; [4], 336, VI, [2], portret, 29 ilustr. w tekście, 25,5 cm, opr. wiśniowy płsk ze złoc. na grzbiecie. 2200,-
Superekslibris: „X.K.R.” tłocz. złotem u dołu grzbietu. Obszerna monografia autorstwa Aleksandra Kraushara (1842-1931) – prawnika i historyka, opisująca pierwsze lata panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Praca, oparta na w większości nieznanych dotąd źródłach, ukazuje mechanizmy ingerencji Rosji w wewnętrzne sprawy Polski, co w konsekwencji doprowadziło do zawiązania konfederacji barskiej. W „Annexach” wybór dokumentów. Książka ozdobiona dwoma portretami i ponad 60 ilustracjami w tekście. Dawne pieczątki Księgarni i Składu Nut F. Raczkowskiego w Lublinie. Efektowna oprawa z epoki: półskórek wiśniowy, grzbiet podzielony złoconymi liniami na 5 pól, w dwóch polach tytulatura, w pozostałych – numeracja tomu i superekslibris literowy. Drobny ubytek sk. grzbietu, Niewielkie zaplamienia opraw, poza tym stan dobry. Ładny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 867