0. Korzon Tadeusz. Kościuszko.Życiorys z dokumentów wysnuty przez K. Kraków 1894.
Korzon Tadeusz. Kościuszko.Życiorys z dokumentów wysnuty przez K. Kraków 1894. Nakładem Muzeum Narodowego w Rapperswilu, s. [2], 691, IV, [1], tabl. VII (faksymile rozkł.), map i planów 9, tabl. ilustr. [3], tabl. genealog. (rozkład., luzem), 23 cm, opr. Roberta Jahody, płsk z dwoma szyldzikami i tyt. na grzbiecie.
Egzemplarz z biblioteki łohojskiej hr. Tyszkiewiczów (ekslibris) oraz biblioteki Radziwiłłów (ekslibris). Obszerna, oparta na bogatym materiale źródłowym monografia Tadeusza Kościuszki z dołączonym drzewem genealogicznym rodu bohatera narodowego formatu 44 x 116 cm („Rodowód Kościuszków Siechnowickich”). Autor szczegółowo opisuje genealogię rodu, wychowanie, dwory Siechnowickich i stosunki towarzyskie tam panujące, sprawy majątkowe i sercowe, wyjazdy zagraniczne itd. Następnie szeroko omawia czas powstania, niewoli i dwudziestoletniego tułactwa Naczelnika aż do pobytu i zgonu w Solurze. Dzieło bogato ilustrowane mapami i planami bitew, m.in. rozkładanym planem oblężenia Warszawy i planem bitwy pod Maciejowicami. Na tylnej wyklejce ekslibris biblioteki łohojskiej– herb Leliwa Tyszkiewiczów. Łohojsk, siedziba rodziny Tyszkiewiczów, sławę zyskał m.in. dzięki bibliotece i kolekcji Konstantego Tyszkiewicza (1806-1868), archeologa i badacza starożytności. Późniejszy ekslibris (na pierwszej karcie): „Bibliothèque de la P-esse Angelina Radziwill”. Oprawa Roberta Jahody sygn. nalepką na tylnej wyklejce: „Oprawiał R. Jahoda. Kraków”: szeroki brązowy półskórek, grzbiet podzielony zwięzami na pięć pól, w dwóch polach – szyldziki z tyt., w pozostałych – złocone ozdobniki. Na s. 27 brak fragmentu tekstu, uzupełniony ołówkiem. Przybrudzenia i zalania grzbietu opr., poza tym stan bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 692