0. Baliński Michał, Lipiński Tymoteusz. Starożytna Polska... Warszawa 1885-1886.
Baliński Michał, Lipiński Tymoteusz. Starożytna Polska pod względem historycznym, jeograficznym i statystycznym opisana przez... Wydanie drugie poprawione i uzupełnione przez F[ranciszka] K[sawerego] Martynowskiego. T. 1-4 (w 4 wol.). Warszawa 1885-1886. Nakład i druk S. Orgelbranda Synów, s. VIII, 888, VIII; 985, X; 535, [1], VIII, 296, IV, II; 876, XIII, XXI, mapa rozkł. 1 (litogr. kolor.), wizerunki herbów w tekście (drzeworyty), 20,5 cm, opr. płsk ze
złoc. i tłocz.
Fundamentalne dzieło z zakresu geografii i historii dawnej Polski, przygotowane na podstawie wieloletnich badań przez dwóch historyków: Michała Balińskiego (1794-1864) i Tymoteusza Lipińskiego (1797-1856). Dzieło zawiera opisy kilku tysięcy miejscowości, sporządzonych w ramach podziału administracyjnego Rzeczypospolitej za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tom 1 obejmuje ziemie Polski centralnej i Pomorze, tom 2 i 3 Małopolskę, Wołyń, Podole, Ukrainę, Ruś Czerwoną, Polesie oraz Śląsk, tom 4 Litwę. Niniejsze wydanie drugie, w stosunku do pierwodruku z 1843-46, zawiera kilkaset stron uzupełnień, wzbogacone jest ponadto obszernym opisem Śląska, pierwszym w języku polskim systematycznym opracowaniem miejscowości tego regionu. W tekście liczne wizerunki herbów ziem, województw i miast stanowiące pierwsze próby drzeworytnicze Wincentego Smokowskiego. Na końcu tomu czwartego rzadko zachowana „Mappa Polski za panowania Stanisława Augusta w 1772 roku” (o wym. 52 x 65 cm). Oprawa: półskórek brązowy, grzbiet czteropolowy, w dwóch polach złocona tytulatura, w pozostałych numeracja tomów. Na kartach tyt. ślad po pieczątce. W t. 2 podkreślenia kredkami, w t. 4 kilka kart wszytych w złej kolejności. Mapa ze znacznym naderwaniem, podklejona, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 742