0. Piekosiński Franciszek. Rycerstwo polskie wieków średnich. T. 1-3 (w 4 wol.). Z licznymi rysunkami w tekście. Kraków 1896-1902.
Piekosiński Franciszek. Rycerstwo polskie wieków średnich. T. 1-3 (w 4 wol.). Z licznymi rysunkami w tekście. Kraków 1896-1902. Nakładem Akademii Umiejętności, Nakładem Autora, s. [4], 399; 7, [1], 467; [30], CCXXXIII, [2], 532; [201], 534-751, 22 cm, opr. współcz., jednolita, imitacja skóry z tłocz. i złoc., zach. oryg. okł. brosz.
Egzemplarz Adama Dembowskiego (ekslibris i wpis własnościowy). Jedna z najgłośniejszych prac Franciszka Piekosińskiego (1844-1906) – wybitnego prawnika, historyka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tom pierwszy stanowi poprawione i uzupełnione wydanie dzieła: O dynastycznym szlachty polskiej pochodzeniu, gdzie zrąb średniowiecznego rycerstwa został podzielony na 36 dynastii, z czego 7 obcego pochodzenia. W tomie drugim autor dokonał próby podziału szlachty polskiej z końca XII w. na 36 rodów szczepowych podług najstarszych zawołań herbowych i nazw najstarszych grodów polskich. Ponadto podjął się rekonstrukcji zastępu pradynastów szlachty polskiej i genealogii jej kolejnych pokoleń. Zawiera dokładną analizę etymologiczną 400 proklamacji (zawołań) oraz wykaz 1769 imion rycerstwa polskiego ułożonych w XII pokoleń (do końca XII w.) wydobywający z ukrycia wiele historycznych postaci. W tomie III historia rycerstwa małopolskiego w dobie piastowskiej. W tekście liczne rys. gmerków i wizerunki pieczęci heraldycznych. Zachowane oryg. okł. brosz. w tomie I (uzupełnienia i podklejana) oraz przednia w tomie III – zeszycie dodatkowym. Niewielkie otarcia oprawy, przybrudzenia okł. brosz., podkreślenia ołówkiem i kredką w tomach I i II. Stan bardzo dobry. Rzadkie w komplecie.
Ilośc odsłon: 735