0. [Herby rodów szlacheckich w Polsce] – Zbiór 192 herbów na oddzielnych tablicach z 2 poł. XIX w.
[Herby rodów szlacheckich w Polsce] – Zbiór 192 herbów na oddzielnych tablicach z 2 poł. XIX w. Rysunki piórkiem kolorowane akwarelą, tabl. [100]; [101-192] w 2 wol.; 22 cm, opr. płsk. czerwony.
Pieczęć: Księgozbiór Jeljaszewicza”. Jest to fragment większej całości obejmujący herby na literę A-J, przy czym na poszczególne litery przypada: 29 herbów na literę A, 93 na literę B, 43 na literę C, 43 na literę D, 5 na literę E, 3 na literę G oraz po jednym na literę F i J. W ramach poszczególnych liter występują odmiany herbów przysługujące konkretnym rodzinom, np. Abdank Eygirdów, Machowskich, Trzebińskich czy Wyhowskich, gdzie indziej znany pod nazwą herbu wziętą od nazwiska każdej z nich czy Bogorya Porębnych, Brochwicz Wąglikowskich, Bzura Cyrusów, Jerliczów, Kęsztortów, Kosmowskich czy Makarewiczów etc.etc. Ponadto spora liczba herbów rodzin nobilitowanych lub indygenowanych w Polsce przed 1795 r. Herby nowej szlachty porozbiorowej nie występują. Większość zamieszczonych herbów znana publikacjom Bonieckiego czy Ostrowskiego, choć zdarzają się zupełnie nieznane, jak Abrożewicz czy Aurep. Poszczególne herby podpisane na odwrocie delikatnie ołówkiem. Autor rysunków użył do pracy wydrukowanych szablonów zawierających samą tarczę herbową typu francuskiego z hełmem ukoronowanym koroną szlachecką względnie z samą tarczą herbową (przy herbach opatrzonych samą koroną rangową bez hełmu). Ten rodzaj tarczy herbowej, rozpowszechniony w XIX w., który umożliwiał pełne przedstawienie wszystkich elementów herbu, występuje we współczesnych herbarzach Pawliszczewa i Bonieckiego. Prawdopodobnie pierwotnie herby malowane były na kartonach o większym formacie. Zachowany fragment sugeruje, iż był to zbiór wielotomowy, zaś dokładność rysunków, zgodna z prawidłami nauki i sztuki, skłania do opinii, że został wykonany przez osobę biegłą w sztuce heraldyki, przez co stanowi dziś cenne uzupełnienie do wydanych herbarzy. Tytuł („Herby”; numery tomów) tłocz. na grzbiecie dzieła (mocno wyblakły). Oprawa późniejsza. Niewielkie otarcia i przykurzenia dzieła. Wewnątrz gdzieniegdzie drobne plamki brązowe na kartach, poza tym stan więcej niż dobry. Spis wszystkich herbów dołączony do dzieła.
Ilośc odsłon: 785