0. [Powstanie listopadowe] –Igielnik. 1830 r.
[Powstanie listopadowe] –Igielnik. 1830 r.
Szylkret, srebro; długość 10,0 cm, średnica owal 2,7 x 1,2 cm
Wykonany z szylkretu igielnik, inkrustowany plakietkami srebrnymi – po jednej stronie grawerowane data („1830”) oraz monogram („W.M.”); po drugiej stronie geometryczne rozety. Pamiątka związana z ożywieniem uczuć patriotycznych podczas krótkiego okresu wolności w 1831 r. Powstawało wówczas wiele przedmiotów o charakterze patriotycznym, z okolicznościowymi napisami, datą wybuchu powstania lub wizerunkami bohaterów – były wśród nich tabakierki, fajki, filiżanki, papierośnice, igielniki. Dobrej klasy wyrób, z elegancką, subtelną dekoracją. Drobne uszkodzenia, patyna, poza tym stan dobry. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 752