0. [Warszawa – manifestacje patriotyczne] - Grottger Artur. Warszawa 1861.
[Warszawa – manifestacje patriotyczne] - Grottger Artur. Warszawa 1861. Photographié et publié par Miethke et Wawra. Vienne (Wiedeń) [186-], leporello, tabl. 7 (fotografie), 13 cm, opr. wyd. pł. ze złoc. na licu.
Wydanie w małym formacie (w celu łatwiejszego ukrycia przed okiem carskiej ochrany) siedmiu oryginalnych fotografii wykonanych z rysunków Grottgera (Podczas Mszy Św.; Na Nieszporach; Chłop i szlachta; Żydzi; Na Placu Zygmunta; Wdowa; Zamknięcie Kościołów). Ilustracje odnoszą się do tragicznych wydarzeń związanych z manifestacjami ludności warszawskiej przed wybuchem powstania styczniowego. Artur Grottger zafascynowany możliwościami, jakie dawała szybko rozwijająca się technika fotograficzna lat 60., nawiązał współpracę z czołowym zakładem wiedeńskim Miethke i Wawra. Swe znane cykle graficzne od początku przygotowywał z zamiarem powielania metodami fotograficznymi i dzięki temu szerszego popularyzowania swej sztuki. Przetarcia i ubytki płótna na licu, łączenia zdjęć poprzecierane, poza tym stan dobry. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 786