0. Witkiewicz Stanisław. Matejko. Z 275 ilustracyami. (Nauka i Sztuka, t. IX). Lwów-Warszawa [1912]
Witkiewicz Stanisław. Matejko. Z 275 ilustracyami. (Nauka i Sztuka, t. IX). Lwów-Warszawa [1912]. Wydawnictwo Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych, s. 301, [1], tabl. ilustr. 45 (w tym barwne i rozkł.), ilustr. w tekście, 25 cm, opr. artystyczna Franciszka Joachima Radziszewskiego, płsk z szyldzikiem, tłocz. i złoc., zwięzy wypukłe, futerał ochronny.
Wydanie 2 (wyd. 1 ukazało się w 1908 r.). Jedna z podstawowych monografii twórczości Jana Matejki, napisana przez Stanisława Witkiewicza (1851-1915) – malarza, publicystę, krytyka literackiego i artystycznego, ojca Stanisława Ignacego Witkiewicza. W tekście i na tablicach ponad 250 reprodukcji prac malarskich Jana Matejki oraz chronologiczny spis ważniejszych dzieł malarza. Na końcu dodatek autora „Z powodu pierwszego wydania »Matejki«”. Autor zwraca się do krytyków, tłumacząc jak niezwykłym artystą był Matejko – malarzem „z olbrzymim talentem i nieporównanie wielką indywidualnością”. Oprawa artystyczna Franciszka Joachima Radziszewskiego (nie sygnowana): półskórek brązowy, grzbiet podzielony na cztery pola, w jednym czerwony szyldzik ze złoconą tytulaturą, poniżej piękny złocony i barwiony tłok z ukoronowanym Orłem otoczonym sercem, pawimi piórami i podtrzymywanym przez dwa ptaki. W polach skrajnych tłoczone i barwione stylizowane ornamenty roślinne, papier okładek i wyklejek marmurkowany – barwiony ręcznie, górny brzeg kart marmurkowany, zachowane etui ochronne. F.J. Radziszewski (1876-1941) – jeden z najwybitniejszych polskich introligatorów, nagradzany na konkursach krajowych i międzynarodowych, twórca własnego stylu zdobnictwa introligatorskiego. Stan bardzo dobry. Ładny i efektowny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 1294