0. Stryjeńska Zofia. Tańce polskie. 11 wielobarwnych rotograwjur. Słowo wstępne napisał Artur Schroeder. Kraków (1929)
Stryjeńska Zofia. Tańce polskie. 11 wielobarwnych rotograwjur. Słowo wstępne napisał Artur Schroeder. Kraków (1929). Druk i Nakład Drukarni Narodowej w Krakowie, s. [12], tabl. 11 (barwne rotograwiury), 40,5 cm, opr. wyd. teka pł. ze złoc.
Wydanie 1. Jedna z najbardziej znanych tek graficznych w dorobku Zofii Stryjeńskiej, zawierająca 11 plansz z przedstawieniem par tanecznych w strojach ludowych z różnych rejonów Polski: góralski, krakowiak, kołomyjka, kujawiak, mazur, oberek, polka, polonez, zbójnicki i żydowski (oraz planszę tyt. z tańczącym góralem). Plansze opatrzone tytułami, datą „1927” oraz sygnaturą „Z. Stryjeńska”; wszystkie osłonięte bibułkami z nadrukowanymi nutami w opracowaniu profesora UJ, historyka muzyki Zdzisława Jachimeckiego. Nuty pochodzą z utworów największych polskich kompozytorów (Chopina, Moniuszki, Paderewskiego) oraz oryginalnych kompozycji ludowych. Oprawa projektu B. Krzyżanowskiej. „Tańce polskie” są do dziś najbardziej znanym przedstawieniem plastycznym polskich tańców regionalnych, spopularyzowanym przez wielokrotne reprodukcje pocztówkowe. Kompozycjami tymi ozdobiono także talerze produkowane przez Fabrykę Porcelany w Ćmielowie. Przetarcia opr., poza tym stan bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 902