0. Zaydler Bernard. Storia della Polonia fino agli ultimi tempi. T. 1-2 (2 wol.) Firenze (Florencja) 1831
Zaydler Bernard. Storia della Polonia fino agli ultimi tempi. T. 1-2 (2 wol.) Firenze (Florencja) 1831. Per V. Batelli e Figli, s. [4], XII, 5-439, [1], tabl. ryc. 64 (miedzioryty, w tym 3 rozkł. i 16 kolor. ręcznie); 732, [8], tabl. ryc. 43 (miedzioryty, w tym 9 rozkł. i 3 kolor. ręcznie), 23 cm, jednolite opr. z epoki, płsk. z tyt. i złoc. na grzbiecie.
Jedna z najpiękniejszych ilustrowanych książek, dotyczących historii Polski, wydanych w XIX w. Dzieło Bernarda Zaydlera (1799-1855), polskiego prawnika i historyka osiadłego we Florencji. Ryciny wykonane przez włoskich sztycharzy na podstawie polskich pierwowzorów, przedstawiają portrety pisarzy, uczonych, władców i królów polskich, kolorowane wizerunki herbów i orderów polskich, rozkładane plany Krakowa i Warszawy, widok kopalni w Wieliczce, 11 widoków Warszawy (wykonanych na podstawie akwatint Fryderyka Dietricha), kolorowe tablice ze strojami polskimi. Na szczególną uwagę zasługują ręcznie kolorowane ryciny wykonane według rysunków Aleksandra Orłowskiego: największa rycina ze sceną jarmarku (19,0 x 32,0 cm), biwak Kozaków oraz biwak szwoleżerów polskich. Dołączona duża rozkładana kolorowana mapa Polski. Elegancka oprawa z epoki w półskórki, grzbiety podzielone poziomymi złoceniami na pięć pól, w drugim polu tytulatura. Miejscami ślady po zalaniu marginesów, naderwania marginesów kilku rycin (w tomie 1. jedna ilustracja naderwana ze szkodą dla tekstu, podklejona), poza tym stan dobry. Ryciny mocno odbite i wyraźne. Ładny komplet.
Ilośc odsłon: 708