0. [Wołyń, Podole, Ukraina]. Pomniki. Widoki Wołynia, Podola i Ukrainy. Zespół 5 litografii. Kijów, 1858
[Wołyń, Podole, Ukraina]. Pomniki. Widoki Wołynia, Podola i Ukrainy. Zespół
5 litografii. Kijów, 1858 r. Wyd. A. Junk, E. Fabijański. Zakład Litograficzny J.K. Wallnera, bez opr.
Litografie na tincie; śr. o wym. 23,0 x 30,0 (pl. 33,5 x 51,0). W skład zespołu wchodzą: 1. „Grobowiec W. K. Jarosława” (w katedrze św. Zofii w Kijowie); 2. „Ogród w m. Korsuniu” (ob. miasto na Ukrainie, stolica rejonu w obwodzie czerkaskim, gdzie w 1783 r. wzniesiono dla Stanisława Poniatowskiego istniejący do dziś pałac, otoczony parkiem krajobrazowym); 3. „Ruiny cerkwi St. Bazylego w Owruczu” (ob. miasto na Ukrainie, w obwodzie żytomierskim); 4. „Sokula. Okolice miasta Żytomierza” (malownicze skały i wąwóz z rzeką Teterew); 5. „Stary Kijów” (panorama miasta).Na odwrocie widoków szczegółowe opisy pióra poety Klemensa Podwysockiego (1832-1903) oraz Marcelego Jasińskiego i Gustawa Olszy. Ryciny wydane przez Alfreda von Junk i Erazma Fabijańskiego (1826-1892), malarza, dyrektora teatrów w Żytomierzu i Kijowie, autora dekoracji do premierowej inscenizacji „Halki” Stanisława Moniuszki. Odbite w zakładzie litograficznym J. K. Wallnera w Kijowie. Na dwóch litografiach sygnatura na kamieniu: „R. E. Fabijański”. Według spisu pod opisami do kompletu brak szóstej grafiki, z widokiem Kamieńca Podolskiego (wg rysunku Fabijańskiego). Zabrudzenia i zażółcenia pap., drobne uszkodzenia krawędzi, poza tym stan dobry. Bardzo rzadkie – dostępna literatura nie notuje.
Ilośc odsłon: 770