0. Łętowski Ludwik. Katedra krakowska na Wawelu. Kraków 1859 r.
Łętowski Ludwik. Katedra krakowska na Wawelu. Kraków 1859. Czcionkami drukarni „Czasu”, s. VIII, 104, [4], tabl. ryc. 17 (litografie barwne), 45,5 cm, opr. luksusowa z epoki, skóra ze złoc. i tłocz. na grzbiecie i licu.
Monografia katedry wawelskiej autorstwa Ludwika Łętowskiego (1786-1868), administratora diecezji kielecko-krakowskiej, członka Senatu Rzeczypospolitej Krakowskiej, historyka i bibliofila. Dzieło zawiera wiele informacji dotyczących historii kościoła, jego architektury i znajdujących się tam dzieł sztuki, a zwłaszcza nagrobków królewskich. Tekst ozdabia 17 barwnych litografii, w artystyczny sposób dokumentujących wnętrze świątyni, będącej skarbnicą narodowych pamiątek. Autorem tablic jest François Stroobant (1819-1916), malarz i grafik belgijski, specjalizujący się w przedstawieniach architektury. Prowadzony przez niego zakład litograficzny uważany był za jeden z najlepszych w ówczesnej Europie. Oprawa luksusowa z epoki: czerwona skóra, grzbiet podzielony szerokimi zwięzami na siedem pól, w zwierciadle lica złocona tytulatura, w zwierciadle tylnej okładki tłoczony na ślepo stylizowany ozdobnik z motywami roślinnymi, obie okładziny zamknięte liniową bordiurą oraz ozdobione rocaille’owymi, złoconymi tłokami. Otarcia i zabrudzenia oprawy, miejscami rdzawe plamki i zaplamienia kart. Stan dobry.
Ilośc odsłon: 869