0. Głowacki Jan Nepomucen. 24 widoków miasta Krakowa i jego okolic zdjętych podług natury przez... wraz z opisami historycznemi oraz Mappa jeograficzna okręgu i plan miasta. Kraków 1836
Głowacki Jan Nepomucen. 24 widoków miasta Krakowa i jego okolic zdjętych podług natury przez... wraz z opisami historycznemi oraz Mappa jeograficzna okręgu i plan miasta. Kraków 1836. Nakładem D. E. Friedleina, k. tekstu [48], tabl. ryc. 24 (litografie), plan 1 (litografia rozkł.), mapa 1 (litografia rozkł.); 15,5 x 23 cm, opr. z epoki, płsk ze złoc. i tłocz.
Wydanie pierwsze. Tytuł i tekst równolegle w języku polskim i francuskim. Najgłośniejsze dzieło Jana Nepomucena Głowackiego (1802-1847) – wybitnego malarza i rysownika, nazywanego przez współczesnych „ojcem krajobrazu polskiego”. Album zawiera część tekstową opracowaną przez Konstantego Majeranowskiego oraz 24 litografie wykonane w paryskiej litografii Engelmanna. Na litografiach: Brama Floriańska; Zamek Królewski od strony wschodnio-południowej; Zamek w Tęczynie; Klasztor w Tyńcu; Pałac w Łobzowie; Ruiny zamku w Ojcowie; Pustelnia św. Salomei w Grodzisku; Zamek w Pieskowej Skale; Kościół św. Stanisława na Skałce; Zamek Królewski od strony zachodniej; Kościół Katedralny na Zamku; Alwernia; Zamek w Lipowcu; Klasztor karmelitów w Czernej; Kościół św. Anny; Pałac Wielopolskich; Pałac w Woli Justowskiej; Klasztor kamedułów na Bielanach; Góra św. Bronisławy i mogiła Kościuszki; Kościół Panny Maryi; Kościół św. Piotra; Przedmieście Stradom; Wewnętrzna część Zamku Królewskiego; Uniwersytet Jagielloński. Na końcu rozkładana „Karta Okręgu Wolnego Miasta Krakowa” oraz rozkładany „Plan miasta Krakowa w obrębie okopów”. Złocenia na grzbiecie przetarte, drobne zabrudzenia kilku kart, oprawa po konserwacji, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 864