0. [Gdańsk – widoki miasta]. Greth Julius. Danzigs alterthümliche Gebäude. Ein erläuternder Text zu den Danziger Bauwerke in Zeichnungen von J. Greth. Danzig (Gdańsk) 1857
[Gdańsk – widoki miasta]. Greth Julius. Danzigs alterthümliche Gebäude. Ein erläuternder Text zu den Danziger Bauwerke in Zeichnungen von J. Greth. Danzig (Gdańsk) 1857. Bei Theodor Bertling, s. [2], 30, tabl. ryc. 26 (litografie z tintą), 31,0 cm, opr. współcz. płsk. (zachowane oryginalne okładki pł.).
Wydanie 1 poszerzone o 6 rycin z wydania drugiego. Album 26 widoków najważniejszych budowli starego Gdańska – Ratusza z fontanną Neptuna, Dworu Artusa, kościołów, m.in. Mariackiego, św. Katarzyny, św. Mikołaja, św. Brygidy, uliczek, kamienic i bram, wraz z ogólną panoramą miasta. Teka dokumentuje wygląd wielu nieistniejących już budowli lub fragmentów architektury, m.in. charakterystyczne dla gdańskich kamienic dawne przedproża. Album składa się z kompletnego wydania pierwszego, czyli tekstu i 20 tablic przygotowanych według własnych rysunków i litografowanych przez Juliusa Gretha (artystę niemieckiego związanego z Gdańskiem) oraz dodatkowych 6 tablic (z kolejnego, poszerzonego wydania z 1864 r.) litografowanych przez J. Gretha według rysunków J. Gottheila. Całość poprzedzona wstępem autorstwa Rudolpha Genée, omawiającym historię gdańskich zabytków. Efektowna oprawa w półskórek w kolorze oliwkowym, z napisem na grzbiecie, zachowane oryginalne okładki płócienne z tłoczeniami i tytułem na licu. Nieliczne rdzawe plamki. Stan bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 762