0. Kossak Juliusz (1824-1899) – Kościuszko pod Racławicami.
Kossak Juliusz (1824-1899) – Kościuszko pod Racławicami.
Akwarela, papier; 30,0 x 22,0 cm (w świetle oprawy)
Sygnowana tuszem: „Juliusz Kossak”. Portret konny Tadeusza Kościuszki na tle wiwatujących kosynierów – praca jednego z najbardziej znanych malarzy polskich XIX w., założyciela słynnej dynastii artystycznej, Juliusza Kossaka. Artysta początkowo kształcił się we Lwowie, gdzie zetknął się z twórczością swego mistrza Piotra Michałowskiego. Przez 5 lat pracował w Paryżu, następnie uzupełniał edukację artystyczną w Monachium. Początkowo pracował jako ilustrator w Warszawie, po 1869 r. osiadł w Krakowie, gdzie brał aktywny udział w życiu artystycznym i społecznym (m.in. działał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych). W twórczości Kossaka dominują lekko i swobodnie malowane akwarele, niewielkich rozmiarów, o tematyce związanej z historią Polski, życiem ziemiaństwa, dawną chwałą oręża polskiego. Często ilustrował dzieła literackie lub odwoływał się do wydarzeń historycznych (m.in. wiedeńskiego triumfu Sobieskiego, szarży pod Somosierrą). Artysta był także mistrzem przedstawień koni, ich urody – często to te zwierzęta były głównymi bohaterami malowanych przez niego scen batalistycznych i polowań. Twórczość Juliusza Kossaka, wysoko ceniona już przez współczesnych, wywarła znaczący wpływ na rozwój polskiego malarstwa historycznego. Papier pożółkły, stan dobry, oprawiona w ramę.
Ilośc odsłon: 833