0. Stryjeńska Zofia (1891-1976) – Strój ludowy z Małopolski. 1939 r.
Stryjeńska Zofia (1891-1976) – Strój ludowy z Małopolski. 1939 r.
Litografia kolorowana ręcznie gwaszem; 40,0 x 31,5 (w świetle oprawy)
Sygnowana: „Z. Stryjeńska”. Plansza, przedstawiająca młodą kobietę w ludowym stroju z Małopolski, pochodzi z jednego z najważniejszych dzieł w dorobku artystki – teki „Polskie stroje ludowe”, wydanej tuż przed wojną we Francji. Stryjeńska posłużyła się wówczas techniką charakterystyczną dla okresu art déco – pochoir (grafiki kolorowano ręcznie według szablonu). Zofia Stryjeńska jest jedną z najważniejszych przedstawicielek tego stylu w sztuce polskiej. Jej największym sukcesem była nagroda na Wystawie Światowej w Paryżu w 1925 r. Stan dobry, oprawiona w ramę 67,0 x 49,0 cm.
Ilośc odsłon: 845