0. Norblin Jan Piotr (1745-1830) – Zuzanna i starcy. 1776 r.
Norblin Jan Piotr (1745-1830) – Zuzanna i starcy. 1776 r.
Akwaforta; 16,7 x 22,0 (zachowane 1-2 mm marginesy)
Sygnowana na płycie: „Norblin fecit 1776”. Wczesna, jedna z pierwszych prac Jana Piotra Norblina, artysty pochodzenia francuskiego, przez 30 lat pracującego w Polsce, m.in. dla Czartoryskich i Radziwiłłów. Obok twórczości malarskiej i rysunkowej zajmował się także grafiką, zwłaszcza w latach 1778-1788. Posługiwał się techniką akwaforty i suchej igły. Zygmunt Batowski uważał rycinę „Zuzanna wśród starców” za jedną z najlepszych akwafort Norblina – „kompozycja o nieporównanym tonie subtelnego oświetlenia, dającym się jednakże podziwiać tylko na niewielu odbitkach. Wskazuje ona bardzo wyraźne tak tematem wprost, jak akcesoriami i oświetleniem łatwe zresztą do odgadnięcia źródło pomysłu Norblina [Rembrandt]”. Irena Jakimowiczowa odnalazła pierwowzór dla tej akwaforty, zauważyła bliskie analogie z obrazem Rembrandta „Zuzanna i starcy” w prywatnym posiadaniu w Berlinie. Po konserwacji, stan dobry.
Ilośc odsłon: 685