0. [Lublinianie] – „Lublinianie. Lubliniens”. Wg rys. W. Gersona. 1855 r
[Lublinianie] – „Lublinianie. Lubliniens”. Wg rys. W. Gersona. 1855 r.
Litografia ręcznie kolorowana; 21,5 x 17,0 (28,0 x 20,0 w świetle oprawy)
Scenka rodzajowa ze wsi podlubelskiej (rozmawiające kobiety, chłopiec z kozą, bosy mężczyzna). Grafika pochodzi z albumu „Ubiory ludu polskiego”, wydanego przez Franciszka Daziaro w 1855 r. Autorem rysunków był Wojciech Gerson (1831-1901), znany warszawski malarz, który w latach 50. XIX w. podróżował po Polsce. Przygotowane wówczas studia rysunkowe zostały powtórzone w litografii przez Emila Desmaisonsa (1812-1880), w zakładzie Lemerciera w Paryżu. Stan bardzo dobry, oprawiona w ramę. Patrz poz. następna. Bardzo mocny, ładny kolor.
Ilośc odsłon: 652