0. [POW – sztandar] – Projekt sztandaru Związku Peowiaków (P.O.W. Okręgu Warszawa). Z. Lorec. Przed 1939 r.
[POW – sztandar] – Projekt sztandaru Związku Peowiaków (P.O.W. Okręgu Warszawa). Z. Lorec. Przed 1939 r.
Gwasz, farby złota i srebrna; dwie karty o wym. ok. 28,0 x 23,0 cm
Projekt sztandaru dla Związku Peowiaków. Związek Peowiaków powstał w 1929 r. jako organizacja kombatancka, skupiająca byłych członków POW (Polska Organizacja Wojskowa – tajna organizacja wojskowa działająca w latach1914-1918 w celu walki z rosyjskim zaborcą pod dowództwem Józefa Piłsudskiego). Poniżej rysunku opis ołówkiem: „Projektował Zygmunt Lorec”. Zygmunt Lorec (1891-1963), malarz, grafik, członek Warsztatów Krakowskich, w latach I wojny światowej żołnierz Legionów (także pionier akwarystyki w Polsce). Na odwrocie opis ołówkiem: „Własność Głównego Zarządu P.O.W. w Warszawie 1939 r.”. Drobne ubytki farby, zabrudzenia, stan dobry.
Ilośc odsłon: 781