0. [I wojna światowa] – Śmierć polskiego ochotnika. „La Mort Du Volontaire Polonais”. Lit. B. Korab-Mercère. 1916 r.
[I wojna światowa] – Śmierć polskiego ochotnika. „La Mort Du Volontaire Polonais”. Lit. B. Korab-Mercère. 1916 r.
Litografia dwubarwna; 27,2 x 40,2 (pl. 41,0 x 54,0)
Sygnowana na kamieniu: „Korab-Mercere 1916”; pod kompozycją „Korab-Mercere”. Postać umierającego polskiego ochotnika we Francji podczas I wojny światowej, piszącego krwią na murze „Vive la France et la Pologne”. Autorką pracy jest Blanka Korab-Mercère (1885-1937), polska malarka, która latach 1908-1918 przebywała we Francji, gdzie studiowała w Académie Julian w Paryżu, a w 1914 r. w École des Beaux-Arts (uczennica Olgi Boznańskiej). Podczas I wojny światowej pracowała w służbie cywilnej oraz w tzw. Referacie Litewskim prowadzonym przez Bronisława Piłsudskiego. Wykonała wówczas prace: Śmierć ochotnika polskiego, Spalenie wsi polskiej przez wojska pruskie i Pole bitwy w Polsce, które były reprodukowane w pismach francuskich (oferowany egzemplarz to oryginalna litografia). W 1921 r. została powołana na stanowisko profesora Szkoły Szkół Pięknych im. Wojciecha Gersona w Warszawie, a w 1926 r. również w Warszawie założyła Szkołę Malarstwa i Rysunku. Drobne zabrudzenia szerokich marginesów, stan dobry. Rzadkie – prace artystki nie pojawiają się na rynku antykwarycznym.
Ilośc odsłon: 891