0. [Konstytucja 3 Maja] – Apoteoza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ryt. J. H. Loeschenkohl. Po 3 V 1791 r.
[Konstytucja 3 Maja] – Apoteoza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ryt. J. H. Loeschenkohl. Po 3 V 1791 r.
Akwaforta, miedzioryt, częściowo punktowany; 34,5 x 24,0 (pl. 40,0 x 27,8)
Kompozycja alegoryczno-symboliczna na cześć Konstytucji 3 Maja, z apoteozą Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na tle parkowego krajobrazu z kaskadą obelisk z medalionem portretowym króla (w otoku napis: „Stanislaus Augustus Rex Poloniae”). W zwieńczeniu Orzeł trzymający w szponach jarzmo i dwa miecze. Po lewej stronie obelisku stoi postać kobieca – alegoria Konstytucji, z berłem i ustawami Konstytucji w prawej ręce, w lewej trzymająca nad portretem władcy koronę. Po stronie prawej ukazane trzy postacie kobiece: Polonia, budzona z letargu przez alegorię Bogactwa oraz jedną z Cnót Kardynalnych. Poniżej portretu królewskiego napis: „Restauratori Veteris Gloriae Regni”; na cokole: „Onus Leve”; poniżej na skale: „Ope Małachowski Sub Stanislao Augusto II et Friderico Augusto Felix Polonia”. Każdy z elementów ryciny posiada znaczenie alegoryczne, mające zobrazować odrodzenie Rzeczypospolitej dzięki uchwalonej Konstytucji (m.in. kaskada to siła i potęga, obelisk to nieśmiertelność i sława). Poniżej kompozycji napis: „Monumentum in felicem Revolutionem Regni Poloniae MDCCXCI”. Nie sygnowana, rytowana przez Johanna Hieronimusa Loeschenkohla (1753-1807), grafika, malarza, antykwariusza i wydawcę, działającego w Wiedniu. Dodane marginesy, stan bardzo dobry. Wyjątkowa rzadkość.
Ilośc odsłon: 687