0. [Szlachcic polski] – Portret szlachcica według obrazu Rembrandta Harmensza van Rijn.
[Szlachcic polski] – Portret szlachcica według obrazu Rembrandta Harmensza van Rijn.
Olej, płótno; 71,0 x 57,5 cm
Kopia (zapewne z XIX w.) obrazu genialnego holenderskiego malarza Rembrandta (1606-1669). Dzieło mistrza namalowane w 1637 r. (obecnie w zbiorach National Gallery of Art w Waszyngtonie) nosi tytuł „Szlachcic polski”. Według tradycji przedstawia Andrzeja Reja (ok. 1584-1641), wnuka Mikołaja Reja, starostę libuskiego, działacza kalwińskiego i dyplomatę, który w 1637 r. przebywał z misją dyplomatyczną na dworach duńskim, holenderskim i angielskim. Według części badaczy nie jest to portret konkretnej osoby, lecz swobodna kreacja artysty. Rembrandt często kazał swoim modelom przebierać się w stroje egzotyczne – tu elementy nawiązujące do naszej części Europy to niedźwiedzia czapa, futrzany płaszcz, wielki złoty łańcuch. Niewielkie uszkodzenia i ubytki, stan dobry. Oprawiony w złoconą ramę.
Ilośc odsłon: 853