0. Zygmunt III Waza (1566-1632), król Polski i Szwecji. Ryt. J. Suyderhoef. 1644-1650 r.
Zygmunt III Waza (1566-1632), król Polski i Szwecji. Ryt. J. Suyderhoef. 1644-1650 r.
Miedzioryt, akwaforta; 39,8 x 26,8 (przycięty wokół odcisku płyty)
Popiersie w owalu utworzonym z liści laurowych. Poniżej kartusz z napisem: „Sigismundus III Poloniae et Sveciae Rex / Serenissimus et Potentissimus”. Dookoła portretu bogate owocowo – kwiatowe festony. Sygnowany poniżej inskrypcji: „P. Soutman Pinxit effigiavit et Excud.” (Pieter Claesz Soutman (1580-1657) – malarz i grafik holenderski, współpracownik Rubensa, nadworny malarz Władysława IV); „I. Suÿderhoef Sculpsit. Cum Privil. Sa. Cae. M.” (Jonas Suyderhof (1613-1686) – grafik holenderski, specjalizujący się w portretach). Pochodzi z : P. C. Soutman, „Effigies Imperatorum Domus Austriacae...”, wydanego w Harlemie w latach 1644-1650. Stan dobry, mocna odbitka. Jeden z najwspanialszych portretów króla, powstały w okresie dojrzałego baroku. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 676