0. Sobieski Marek (1628-1652), brat króla Jana III, rotmistrz wojsk koronnych. Akwarela. Walery Eliasz-Radzikowski. 1878 r.
Sobieski Marek (1628-1652), brat króla Jana III, rotmistrz wojsk koronnych. Akwarela. Walery Eliasz-Radzikowski. 1878 r.
Akwarela, ołówek, papier; 25,0 x 18,0 cm
Sygnowana ołówkiem: „WE 1878”. Akwarela namalowana przez malarza krakowskiego Walerego Eliasza-Radzikowskiego (1841-1905). Portret rotmistrza wojsk koronnych Marka Sobieskiego (1628-1652), starosty krasnostawskiego i jaworowskiego, brata króla Jana III Sobieskiego, ściętego na rozkaz Chmielnickiego pod Batohem. Rysunek opisany poniżej ołówkiem, wykonany według obrazu z kościoła Dominikanów w Żółkwi (gdzie pochowano Sobieskiego, po wykupieniu zwłok przez jego matkę). Papier pożółkły, stan dobry. Oprawiona w ramę.
Ilośc odsłon: 842