0. Sieniawski Mikołaj Hieronim (1645-1683), hetman polny koronny.Akwarela. Walery Eliasz-Radzikowski. 1872(?) r.
Sieniawski Mikołaj Hieronim (1645-1683), hetman polny koronny.Akwarela. Walery Eliasz-Radzikowski. 1872(?) r.
Akwarela, ołówek, papier; 23,5 x 18,0 cm
Sygnowana ołówkiem: „WE 1872(?)”. Akwarela namalowana przez Walerego Eliasza-Radzikowskiego (1841-1905), malarza krakowskiego, autora wielu prac poświęconych historii Polski. Rywalizując z Matejką tworzył (w oparciu o wnikliwe studia historyczne) obrazy sławiące męstwo i chwałę Polaków. Portret hetmana polnego koronnego Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, uczestnika wojen z Kozakami i Tatarami, a także wypraw wojennych Jana III Sobieskiego (brał udział w bitwach pod Podhajcami, Chocimiem, Wiedniem). Obok portretu opis ołówkiem (tu informacja, iż akwarela powstała według obrazu ze zbiorów hr. St. Tarnowskiego w Śniatynce). Papier pożółkły, stan dobry.
Oprawiona w ramę.
Ilośc odsłon: 845