0. Niemcewicz Julian Ursyn (1758-1841), adiutant Kościuszki, uczony, literat, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk. F. J. Sarnecki. Ok. 1833 r.
Niemcewicz Julian Ursyn (1758-1841), adiutant Kościuszki, uczony, literat, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk. F. J. Sarnecki. Ok. 1833 r.
Litografia na bibule naklejonej na karton; 23,4 x 19,8 (pl. 31,5 x 24,2)
Rycina sygnowana na kamieniu. Autorem portretu jest Fabian Juliusz Sarnecki (1800-1894), malarz i litograf, związany ze środowiskiem Wielkiej Emigracji (często jego pracownię odwiedzał m.in. Niemcewicz, który polecił go do pracowni Jean-Antoine’a Grossa). Do wydawnictwa Charlesa Forstera „La Vieille Pologne” (wyd. Paryż 1833) wykonał portret pisarza wzorowany na obrazie Antoniego Brodowskiego (lit. François Le Villain, rozpowszechniana także jako rycina luźna). Katalog portretów osobistości polskich BN nie notuje. Stan dobry.
Ilośc odsłon: 813