0. Bolesław Chrobry (Wielki, 966/967-1025), pierwszy król Polski. Rys. Z. Badowski wg J. Matejki. 1925 r.
Bolesław Chrobry (Wielki, 966/967-1025), pierwszy król Polski. Rys. Z. Badowski wg J. Matejki. 1925 r.
Rysunek (węgiel, papier); 95,0 x 67,0 (w świetle oprawy)
Praca sygnowana: „według Matejki Zygm. Badowski 1925 20/XII”. Popiersie pierwszego króla Polski według znanego wizerunku Jana Matejki. Rysował Zygmunt Badowski (1875-1959), malarz warszawski, wykształcony w Warszawie, Krakowie (uczeń Wyczółkowskiego, przyjaciel Wyspiańskiego, który go sportretował – patrz poz. 338) i Paryżu, stały współpracownik „Tygodnika Ilustrowanego”. Badowski był w 1938 r. członkiem komitetu organizacyjnego wystawy Jana Matejki w stulecie urodzin malarza. Drobne ubytki pap., uszkodzenia liczka pap., zabrudzenia. Oprawiony w ramę 108,0 x 80,0 cm.
Ilośc odsłon: 792