0. [Wejherowo] – „Calvaria et Via Dolorosa Passionis D.N. Jesu Christi Prope Civitatem Weiheropolim”. J. Judycki. 1665 r.
[Wejherowo] – „Calvaria et Via Dolorosa Passionis D.N. Jesu Christi Prope Civitatem Weiheropolim”. J. Judycki. 1665 r.
Miedzioryt; 34,2 x 44,0 (pl. 37,3 x 46,7)
Widok Kalwarii Wejherowskiej – zespołu 26 kaplic ufundowanych przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera, wzniesionych w latach 1649-1655. Inicjatorem budowy był ksiądz Mateusz Jan Judycki (1603-1667) – w prawym dolnym narożniku jego dedykacja dla prymasa Kazimierza Floriana Czartoryskiego (wraz z herbem Pogoń). Na tle widoku herby: króla Jana Kazimierza, papieża Aleksandra VII, Wejherów i Wejherowa. W górnych narożnikach objaśnienia po łacinie. Rycina sygnowana na płycie – rytował Johannes Bensheimer (czynny ok. 1655-1695), grafik niemiecki, przybyły do Gdańska z Drezna, współpracujący z Försterem. Według rysunku Adolfa Boya (1612-po 1686), malarza gdańskiego, nadwornego malarza Jana III Sobieskiego, autora malowideł w ratuszu gdańskim. Po konserwacji, zdublowany na bibułce. Wielka rzadkość.
Ilośc odsłon: 767