0. [Rzym] – „Veduta della Basilica e Piazza di S. Pietro in Vaticano”. G. B. Piranesi. 1748 r.
[Rzym] – „Veduta della Basilica e Piazza di S. Pietro in Vaticano”. G. B. Piranesi. 1748 r.
Akwaforta; 40,5 x 54,5 (pl. 51,5 x 71,2)
Widok jednego z najsłynniejszych placów świata – rzymskiego placu przed bazyliką św. Piotra, wraz z kolumnadą Berniniego. Na pierwszym planie sztafaż, m.in. niezwykle dekoracyjna, rokokowa kareta. Rycina opisana i sygnowana na dolnym marginesie, pochodzi z cyklu „Vedute di Roma disegnate ed incise. G.B. Piranesi Roma 1748-1778, T.II”, jednego z najważniejszych dzieł w dorobku Giovanniego Battisty Piranesiego (1720-1778), wybitnego włoskiego architekta i grafika. Jego seria widoków Rzymu wywarła duży wpływ na rozwój sztuki klasycystycznej. Na odwrocie zapiski ołówkiem i długopisem. Stan dobry, szerokie marginesy, mocna odbitka.
Ilośc odsłon: 747