0. [Gdańsk] – Widok kolejki linowej na Biskupią Górkę. Wg rys. W. Hondiusa. 1644 r.
[Gdańsk] – Widok kolejki linowej na Biskupią Górkę. Wg rys. W. Hondiusa. 1644 r.
Miedzioryt; 26,5 x 31,5 (pl. 30,0 x 34,0)
Z kolekcji Tomasza Niewodniczańskiego. W ramie tytułowej: „Novi inventi sive Machinae Artifi ciosae” oraz sygnatury artystów. Rysował wybitny grafik działający w Gdańsku Wilhelm Hondius (1597-1652), sztychował Steven de Praet. Rycina przedstawia kolejkę linową służącą do transportu ziemi z Biskupiej Górki do miejsca budowy umocnień bastionowych Gdańska. Kolejka została skonstruowana według projektu Adama Wiebe, przybyłego z Holandii inżyniera i wynalazcy (jego portret w górnej części ryciny, w ozdobnej ramce). Urządzenie to, znakomicie przyspieszające budowę wałów, stało się sensacją techniczną tamtych czasów. Rycina dokumentuje to wydarzenie, sławi jego twórcę i miasto, szykujące się do obrony przed Szwedami. Po konserwacji, wyraźny ślad poprzecznego złożenia z minimalnymi ubytkami uzupełnionymi masą papierową. Wyjątkowa rzadkość.
Ilośc odsłon: 827