0. Majoraty i osiadłości niemieckie w Królestwie Polskiem w dniu 1 stycznia 1907 roku.
Majoraty i osiadłości niemieckie w Królestwie Polskiem w dniu 1 stycznia 1907 roku. Na podstawie danych statystycznych zestawił Henryk Wiercieński. B.m.,1915. Litogr. i Druk. A. Jarzyński w Lublinie; litografia wielobarwna 70,0 x 54,0 cm.
Mapa ukazująca majoraty (majątki dziedziczone przez najstarszego syna) oraz osadnictwo niemieckie na terenie Królestwa Polskiego – uwagę zwracają zwłaszcza duże skupiska ludności niemieckiej na Zamojszczyźnie oraz na Suwalszczyźnie (poza ziemiami na zachodzie Królestwa). Osobno oznaczono majoraty nadane przez cara Mikołaja I, osobno przez Aleksandra II. Mapa opracowana przez Henryka Wiercieńskiego (1843-1923), powstańca styczniowego (walczącego w oddziale gen. Langiewicza), zesłańca na Sybir, mieszkającego potem w Nałęczowie i w Lublinie działacza społecznego (zasłużonego dla obrony polskości Chełmszczyzny). Na odwrocie pisany piórem tekst (podpisany: Zbigniew Rewerski, Warszawa 29.VII.1957 r.), poświęcony okolicznościom powstania mapy (wersja rosyjska ofiarowana przez autora carowi). Ślady składania, drobne przetarcia, stan dobry.
Ilośc odsłon: 1104