0. Wit Frederik de. [Atlas]. Amstelodami (Amsterdam). [ok. 1688]
Wit Frederik de. [Atlas]. Amstelodami (Amsterdam) b.r. [ok. 1688]. Apud Fredericum de Wit, k. [1 karta druk. ze spisem map i adresem wydawniczym F. de Wita], map 18 (miedzioryty, ręcznie kolorowane), 52,5 x 33 cm, opr. z epoki, perg.
Jeden z wariantów atlasu przygotowanego i wydawanego przez Fredrika de Wita (1629/30-1706), słynnego niderlandzkiego kartografa, rytownika, wydawcę. De Wit otworzył swój amsterdamski warsztat w latach pięćdziesiątych XVII w., choć rytowaniem map zajmował się już wcześniej. Pierwsze mapy świata opracował około 1660 r. i wkrótce rozpoczął wydawanie atlasów. Ich warianty różniły się liczbą map (wahała się od 17 do 150 map), a od 1690 r. nosiły tytuł „Atlas Maior”. W oferowanym wydaniu zamieszczono 18 ręcznie kolorowanych map, sygnowanych na płycie przez de Wita. Znalazły się wśród nich mapa świata, mapy kontynentów (Ameryki, Afryka, Azja, Europa) oraz państw i regionów: Hiszpania, Francja, Włochy, kraje niemieckie (Germania), dorzecze Renu, Dania, Szwecja, Rzeczpospolita („Polonia et Duc. Lithuania, Volhinia, Podolia, Ukrania, Prussia, Livonia, et Curlandia”), Grecja i wyspy greckie, Wyspy Brytyjskie, Niderlandy (Germania Inferior). Atlasy de Wita cechujące się wielkim kunsztem wykonania cieszyły się wielką popularnością i przyniosły jego warsztatowi międzynarodową sławę. Opr.: perg. naturalny z tłocz. i złoc. W centrum lica oprawy tłocz. złotem romb, wewnątrz którego inicjały, w narożnikach ozdoby z motywami roślinnymi. Brak rytowanego frontispisu, wygięcie oprawy. Stan bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 774