0. Sztambuch Antoniny Walickiej. Odręczne wpisy, rysunki. Warszawa (i inne miejscowości), lata 80.-90. XIX w
Sztambuch Antoniny Walickiej. Odręczne wpisy, rysunki. Warszawa (i inne miejscowości), lata 80.-90. XIX w. K. [71], 20,5 cm, opr. z epoki skóra z metalowym zdobieniem na okł., obcięcie kart złoc.
Sztambuch należący do Antoniny Walickiej (na licu okładziny mosiężna etykietka w formie wizytówki z grawerowanym imieniem „Antonina”; na wyklejce malowany monogram AW). Liczne odręczne wpisy z lat 80. XIX w. (głównie od koleżanek właścicielki) oraz z lat 90. XIX w. (przede wszystkim z Warszawy oraz z Mińska, Nieświeża, Lwowa). Wśród osób wpisujących wiersze, sentencje i rady życiowe wielu wybitnych uczonych i artystów, m.in. malarz Czesław Jankowski (wpis wraz z akwarelką „Z wianków krakowskich”, dat. 1890 r.); współzałożyciel Filharmonii warszawskiej Emil Młynarski i jego akompaniator Michał Józefowicz (Mińsk, 1892 r.); Eliza Orzeszkowa (1892 r.); historyk literatury Piotr Chmielowski (1890 r.); historyk literatury Bronisław Chlebowski (1890 r.); historyk literatury Ignacy Chrzanowski; pszczelarz i ichtiolog Michał Girdwoyń (Nieśwież 1892 r.); pisarka Zofia Urbanowska (1890 r.); malarz Feliks Brzozowski (1885 r.); poeta Jan Niesłuchowski (Mińsk, 1889 r.); historyk Aleksander Kraushar (1893 r.); poeta Władysław Bełza (Lwów, 1890 r.); historyk Tadeusz Korzon. Na jednej z kart wklejony rysunek, dat. 1889 r., sygnowany. Dołączono w osobnej kopercie (zaadresowanej do A. Walickiej, Krucza 44 – pensja) dwa szkice opisane ołówkiem „Szkic Eligiusza Niewiadomskiego [...] rok 1911” oraz list Elizy Orzeszkowej (dat. Grodno, 25.IX.1907; k. [1] wraz z kopertą adresowaną ręcznie), z poleceniem opieki nad protegowaną. Poza tym w albumie liczne obrazki święte z epoki. Antonina Walicka (1867-1945), nauczycielka, od 1902 r. prowadziła w Warszawie przy ul. Kruczej 44 pensję dla dziewcząt (później przekształconą w gimnazjum), znaną z patriotycznego wychowania. Jej matka była wnuczką matki chrzestnej Adama Mickiewicza, ojciec znanym krytykiem muzycznym i literackim (zaprzyjaźnionym m.in. z Moniuszką). W 1906 r. Walicka założyła pierwsze w Polsce Seminarium dla Nauczycielek Ludowych imienia Elizy Orzeszkowej, a także została drużynową pierwszej, żeńskiej, szkolnej drużyny skautowej. Niewielkie otarcia oprawy, wewnątrz niewielkie zabrudzenia, poza tym stan dobry. Bardzo ciekawy zbiór wpisów wybitnych polskich humanistów końca XIX w., należący do zasłużonej warszawianki.
Ilośc odsłon: 1260