0. [Teodor Szydłowski (1793-1863), generał, adiutant księcia Józefa Poniatowskiego] – „Mappa Folwarku i wsi Patrykoz... 1831
[Teodor Szydłowski (1793-1863), generał, adiutant księcia Józefa Poniatowskiego] – „Mappa Folwarku i wsi Patrykoz z przyległością Ruda dóbr dziedzicznych Jaśnie Wielmożnego Teodora Szydłowskiego Jenerała Wojsk Polskich kawalera wielu orderów wojskowych, na nową miarę polską wymierzonych po rozmierze w roku 1829 uczynionym przez geometrę patentowanego i przysięgłego Wawrzyńca Małachowskiego w r. 1831 zrysowana”. Mapa (tusz, akwarela, papier), 114,0 x 125,5 cm.
Mapa majątku Patrykozy, ob. w województwie mazowieckim, w powiecie sokołowskim. Do dziś zachował się we wsi pałac w stylu neogotyckim, wzniesiony w latach 1823-1843, zbudowany dla generała Teodora Karola Szydłowskiego, który osiadł w majątku po powstaniu listopadowym. Szydłowski był żołnierzem armii Księstwa Warszawskiego, w 1813 r. adiutantem księcia Józefa Poniatowskiego, generałem, szefem sztabu przybocznego naczelnego wodza Skrzyneckiego. Jak podaje „Słownik geograficzny” generał poza pałacem założył we wsi park angielski i zwierzyniec, wznosił „dla włościan ozdobne domki i zabudowania gospodarcze”. Plan narysował Wawrzyniec Małachowski (1787-?), geometra, komornik podlaski (który uwiecznił siebie przy pracy w prawym dolnym rogu). Dekoracyjny kartusz tytułowy w lewym górnym narożniku, poniżej objaśnienia (zdobione motywami kwiatowymi). W części dolnej odręczne zatwierdzenie planu przez geometrę oraz wpis z epoki. Po konserwacji, zdublowany na bibule.
Ilośc odsłon: 1163