0. Aleksander II (1818-1881), cesarz Wszech Rossyi i król Polski – Nadanie dziedzicznego szlachectwa wraz z herbem Podtępakowa Albertowi Skowrońskiemu, synowi Kazimierza, dat. Carskie Sioło 21 VI / 3 VII 1856
Aleksander II (1818-1881), cesarz Wszech Rossyi i król Polski – Nadanie dziedzicznego szlachectwa wraz z herbem Podtępakowa Albertowi Skowrońskiemu, synowi Kazimierza, dat. Carskie Sioło 21 VI / 3 VII 1856 r. Dokument kaligrafowany na pergaminie, częściowo ręcznie złocony. Autografy cesarza i urzędnika („Aleksander”; „Hr. Goleniszczew Kutuzow”). Bifolium, s. [4], 41 x 27 x 0,8 cm, opr. teka z aksamitu przesznurowana czarno-żółtym sznurkiem.
Z odręcznym podpisem cesarza Rosji i króla Polski Aleksandra II i Arkadija Pawłowicza Goleniszczew-Kutuzowa (1812-1859), ówczesnego sekretarza stanu ds. Królestwa Polskiego. Tekst równolegle w języku polskim i rosyjskim w układzie dwuszpaltowym, oddzielony od siebie barwnymi ozdobnikami (korony, panoplia i sznury). Na pierwszej stronie dwugłowy orzeł Cesarstwa Rosyjskiego z herbem Królestwa Polskiego na piersi (w akwareli). Herb Podtępakowa ręcznie malowany akwarelą i gwaszem.Odbiorca nobilitacyjnego dyplomu był rzeczywistym radcą stanu i dyrektorem Wydziału Duchownego Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Duchownych. Teka oprawna w zielony aksamitz tłoczoną przy krawędzi ozdobną ramką. Brak pieczęci. Grzbiet pęknięty, okładki luźne. Wewnątrz ślady po zalaniu. Sam herb uszkodzony w 1/4 z niewielkimi ubytkami błękitnego tła na tarczy herbowej (pozostałe elementy herbu widoczne i bardzo dobrze zachowane). Dyplom opisujący mało znany herb Królestwa Polskiego.
Ilośc odsłon: 1002