0. Zajączek Józef (1752-1826) – Historya Rewolucji Polskiej r. 1794
Zajączek Józef (1752-1826) – Historya Rewolucji Polskiej r. 1794. Rękopiśmienna kopia z 1 poł. XIX w., s. [2], 225, [1], 21,0 x 17,5 cm, opr. pap.
Polskie tłumaczenie dzieła o powstaniu kościuszkowskim, wydanego w Paryżu w 1797 r. w języku francuskim, powszechnie przypisanego gen. Józefowi Zajączkowi. Powstało podczas pobytu autora w Paryżu w 1796 r. z inspiracji Hugona Kołłątaja, który następnie miał być jego tłumaczem na język polski. Przed pełnym poznańskim wydaniem dzieła u Żupańskiego w 1862 r. istniało kilka rękopiśmiennych wersji jego tłumaczeń, różniących się ze sobą (Estreicher XXIII, 84-85). Te bardziej znane (w BJ czy w Kórniku) stanowią inną, choć zbliżoną wersję tłumaczenia do niniejszego rękopisu. Autor dzieła był generałem wojsk koronnych, w powstaniu 1794 r. członkiem Rady Najwyższej Narodowej, prezesem Sądu Kryminalnego Wojskowego i komendantem Warszawy, późniejszym uczestnikiem wojen napoleońskich w Wojsku Polskim i Wielkiej Armii francuskiej, na koniec namiestnikiem Królestwa Polskiego i Księstwa Warszawskiego z rosyjskiego nadania. Oprawa późniejsza, ochronna pap. Wewnątrz niewielkie ślady zalania na obrzeżach pierwszych i ostatnich kart. Tekst wyraźny i czytelny. Stan ogólny dobry.
Ilośc odsłon: 786