0. Jabłonowski Józef Aleksander. Heraldica to jest osada klejnotów rycerskich... 1752
Jabłonowski Józef Aleksander. Heraldica to jest osada klejnotów rycerskich y wiadomość znáków herbownych dotąd w Polszcze nie obiáśniona, pracą y wynalazkiem Józefa Alexandra ... Jabłonowskiego [...] ustáwámi náuki powszechnie przyiętéy okryślona. Inne do tego przydatki rzeczy stárożytnych do domów szlachetnych należących, ná kilká tráktátów podzielone. Powtórnie przedrukowana, poprawiona y przyczyniona. Roku 1752. We Lwowie w Drukarni J.K.M. Coll: Soc: Jesu, k. tyt. s. [8] (aprobata i dedykacja), 202, [4] (rejestr i przydatek), tabl. [1] (rozkładana), tabl. ryc. 13, [1] (miedzioryty, w tym 1 rozkładana), ilustr. w tekście (miedzioryty) inicjały, winiety i finalik w drzeworycie, 23,5 cm, opr.
ppł. XIX w.
Pieczęć własnościowa: „Biblioteka Zamek Lesko” z herbami kolejnych właścicieli zamku (pieczęć z czasów Augusta hr. Krasickiego). Wpis rękopiśmienny wcześniejszego właściciela Kazimierza hr. Stadnickiego (1808-1886), prawnika, historyka i heraldyka. Na odwrocie k. tyt. i na s. 25 pieczęć własnościowa tegoż z inicjałami pod koroną hrabiowską (tuszowa). E. XVIII, 349. Słynny traktat heraldyczny Józefa Aleksandra ks. Jabłonowskiego, w którym autor opisuje m.in. reguły nadawania herbów, poszczególne elementy herbów (tarcze, znaki heraldyczne, korony), omawia siedziby kilkudziesięciu rodów, wylicza rodziny przynależące do poszczególnych herbów, objaśnia znaczenia imion, na koniec przedstawia genealogie książąt polskich, litewskich i ruskich. Zamieszczono tu rozkładaną rycinę o wym. 40,5 x 50,5 cm zawierającą grę planszową pt.: „Szachownica dla łatwiejszego pojęcia nauki heraldycznej w grę zabawną obrócona”. Sztychy do dzieła wykonał Jakub Labinger wg własnych rysunków, miedziorytnik czynny w latach 1726-1760 w Zamościu, Warszawie, Krakowie i Lwowie. Ponadto rozkładana tablica informacyjna pt. „Prerogatywy Urzędów y Tytułów różnych tak Koronnych iako y Wielkiego Cięstwa Litewskiego” (37 x 44 cm). Dołączono dwie karty rękopiśmienne autorstwa Augusta hr. Krasickiego (1873-1946), ostatniego właściciela zamku w Lesku i heraldyka. Pierwsza zawiera schemat genealogiczny 16 ordynatów Zamoyskich oraz odpis tablicy marmurowej związanej z rodem Tarłów, jaka znajdowała się na Zamku Laszeckim (Laszki Murowane, przed 1939 własność hr. Krasickich). Otarcia opr., przybrudzenia k. tyt., drobne zbrązowienia na odwrocie tablic, poza tym same stronice egzemplarza czyste w bardzo dobrym stanie. Kompletny egzemplarz z własną niepowtarzalną historią.
Ilośc odsłon: 524