0. [Ellis George. Edwards Bryan]. Voyages historiques et géographiques sur les pays situés entre la mer Noire et la mer Caspienne [...] Paris (Paryż) 1798
[Ellis George. Edwards Bryan]. Voyages historiques et géographiques sur les pays situés entre la mer Noire et la mer Caspienne [...] Paris (Paryż) 1798. Chez Déterville, 4°, k. [2], s. 150, [2], 98, mapa 1 (miedzioryt rozkł.), opr. późniejsza, płsk.
Egzemplarz z Biblioteki Potockich w Łańcucie (pieczątka, ekslibris). Na grzbiecie wytłoczona tytulatura przypisująca dzieło Janowi Potockiemu! Opis krajów położonych między Morzami Czarnym a Kaspijskim oraz części ziem Ukrainy. Autorstwo dzieła jest niepewne, przypisuje się je na ogół George’owi Ellisowi (1753-1815) angielskiemu poecie i dyplomacie. Jako inny potencjalny autor wskazywany jest Bryan Edwards (1743-1800) angielski polityk i historyk. Dzieło zawiera opis geografii, topografii, zwyczajów, zabytków oraz rys historyczny przemierzanych krain. Pierwotnie ukazało się w 1788 r. w języku angielskim, a niepełna wersja francuska wyszła w 1797 r. Ozdobą książki jest rozkładana miedziorytowa mapa ukazująca region kaukaski. Opr.: ciemnobrązowy płsk, na licach pap. marm., brzegi k. marm. Na przedniej wyklejce ekslibris z herbem Pilawa Potockich, na k. tyt. pieczątka heraldyczna Biblioteki Łańcuckiej. Biblioteka w Łańcucie należy do nielicznych zachowanych po II wojnie światowej księgozbiorów rodowych. Powstała w końcu XVIII w. na zlecenie księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej; wybudowano wówczas piętrowy pawilon biblioteczny według projektu architekta królewskiego Piotra Aignera. Obecny kształt otrzymała na przełomie XIX i XX w., kiedy nadano jej charakter angielski.Liczy ok. 22 tys. woluminów, w tym wiele niezwykle cennych muzykaliów. Otarcia pap. opr., poza tym stan bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 703