1. Zbiór praw miejskich. Szczerbic Paweł i inni. Artykuly Securitatis przy Boku Ie. K. M. Przy tym Speculum Saxonum abo Prawo Saskie y Maydeburskie. Do tego przydano Prawo Pruskie abo Chełminskie. Warszawa 1646.
Szczerbic Paweł i inni. Artykuly Securitatis przy Boku Ie. K. M. Przy tym Speculum Saxonum abo Prawo Saskie y Maydeburskie. Do tego przydano Prawo Pruskie abo Chełminskie. Warszawa 1646. W Drukarni Piotra Elerta, folio, k. tyt. (miedzioryt), k. [7], s. 487, [1], [16], 182, [8], 79, opr. z epoki, skóra.
E.XXX, 222. Z księgozbioru Stanisława Odrowąż Pieniążka (podpis własnościowy). Zbiór praw zadedykowany marszałkowi wielkiemu koronnemu Adamowi Kazanowskiemu (1599-1649), wydany w warszawskiej drukarni Piotra Elerta. Piotr Elert (1600-1653), typograf, introligator, członek kapeli królewskiej, od 1643 r. kierujący na polecenie królewskie drukarnią urzędową. Dzieło otwierają artykuły marszałkowskie ogłoszone przez Kazanowskiego, regulujące przepisy porządkowe i policyjne obowiązujące w miejscu pobytu króla i odbywania sejmów (w tekście wymieniona przede wszystkim Warszawa). Ustanawiały zakaz noszenia broni oraz przewidywały dotkliwe kary za wszelkie bójki, pojedynki, zniesławienia i inne naruszenia porządku publicznego. Wspominały również o przepisach przeciwpożarowych, regulacji wyszynku itp. Właściwą część wydawnictwa stanowią podstawowe dla terenów Rzeczypospolitej zwody prawa miejskiego. W części pierwszej to polskie tłumaczenie i opracowanie „Zwierciadła saskiego” („Speculum Saxonum”, „Sachsenspiegel”), którego podstawą były łacińskie i niemieckie wydania drukowane. Część drugą (osobna k. tytułowa) stanowi magdeburski „Weichbild”, który wraz ze „Zwierciadłem saskim” był podstawą systemu prawnego miast lokowanych na prawie magdeburskim. Oba kodeksy przetłumaczył i opracował Paweł Szczerbic (1552-1609) pisarz i syndyk lwowski, sekretarz królewski, który bazując na redakcji Mikołaja Jaskra oraz wspierając się wykładnią Bartłomieja Groickiego, przygotował kompilację, która była wykorzystywana w codziennej praktyce w polskich miastach. Pierwsze wydanie przekładu Szczerbica ukazało się w 1581 r., a informacje o jego kupnie w tym czasie znajdujemy w rachunkach wielu ośrodków miejskich. Zbiór dopełnia przekład prawa chełmińskiego (z osobną kartą tytułową), w tłumaczeniu i opracowaniu Pawła Kuszewica z Chełmna, którym rządziły się przede wszystkim miasta pruskie i mazowieckie. Efektowna k. tyt. z popiersiem króla Władysława IV i personifikacją sprawiedliwości. Przed dedykacją duża winieta miedziorytowa z herbem Grzymała Kazanowskich. Opr.: brązowa skóra marm., na grzbiecie szyldzik z tytulaturą oraz tłocz. i złoc. ozdobniki z barokowym ornamentem. Drobne ubytki krawędzi kilku k., przebarwienia, zaplamienia, nieliczne ślady po owadach. Stan dobry. Wspaniały druk warszawski z oficyny Piotra Elerta. Rzadkie. Ładny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 522