0. Ranisch Bartel. Beschreibung aller Kirchen-Gebäude der Stadt Dantzig, worinnen einer jeden Kirchen Grund-Riss Auffzug oder Abriss vollkommlich zu ersehen... Dantzig (Gdańsk) 1695.
Ranisch Bartel. Beschreibung aller Kirchen-Gebäude der Stadt Dantzig, worinnen einer jeden Kirchen Grund-Riss Auffzug oder Abriss vollkommlich zu ersehen... Dantzig (Gdańsk) 1695. Johann Zacharias Stollen, folio, frontispis (miedzioryt sygn. Charles de la Haye), s. [10], 76, [2], tabl. ryc. 42 (miedzioryty), w tym rozkł. autorstwa Johanna Bensheimera i J. M. Gockhellera, opr. z epoki pperg.
E. XXVI, s. 126-127. Imponująco wydane dzieło, z bogactwem wielkich rozmiarowo rycin, poświęcone architekturze XVII-wiecznego Gdańska. Praca autorstwa Bartłomieja Ranischa (1648-1701), pisarza i architekta miejskiego w Gdańsku, który zbudował m.in. przy wsparciu Jana III Sobieskiego Kaplicę Królewską w Gdańsku przeznaczoną dla katolików (Kościół Mariacki służył wówczas protestantom). Księga została wydrukowana przez Jana Zachariasza Stolle, drukarza Rady Miejskiej działającego w Gdańsku w latach 1685-1720. Kartę tytułową rytował Charles de la Haye, nadworny sztycharz Jana III Sobieskiego. Autorami większości miedziorytów zdobiących dzieło są Jan Bensheimer junior, grafik współpracujący z gdańskimi wydawcami. Wśród sztychów 14 rozkładanych przedstawia najważniejsze kościoły Gdańska, plany kompleksów sakralnych oraz analizę strukturalną sklepień, najczęściej gotyckich, w tym słynnych sklepień „kryształowych” w Bazylice Najświętszej Maryi Panny. Rycina z widokiem Kaplicy Królewskiej podklejona płótnem; ryc. z widokiem bocznej pierzei kościoła św. Barbary częściowo pokolorowana akwarelą, drobne zaplamienie farbą s. 70, poza tym stan dobry. Cenny zespół rycinukazujący kościoły gdańskie w 2 poł. XVII w. z detalami architektonicznymi, których zwykle nie widać na panoramach miasta rysowanych z dużej odległości. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 540