0. Prowana Abraham. Złote jarzmo małzenskie
Prowana Abraham. Złote jarzmo małzenskie. B.m., b.r., b.w., 4°, s. 36, acc.;
Żydowski Andrzej Jan. Gorzka wolnosc młodzienska albo odpowiedz na Złote jarzmo małzenskie. B.m., b.r., b.w., 4°, s. 92, opr. późniejsza, kart.
E.XXV, 318. Dwie współwydane (wedle E.) siedemnastowieczne satyry małżeńskie. Pierwsza przypisywana jest najczęściej Abrahamowi Prowanie z Poremby (zm. 1602), a wśród innych domniemanych autorów wymienia się Seweryna Bączalskiego, Jana Karola Dachowskiego, Andrzeja Żydowskiego. Drugi utwór napisał Andrzej Żydowski z Żydowa (zm. 1721) chorąży krakowski, w którym wykpiwa zbytnią rozwiązłość młodzieńców, stających w szranki małżeńskie: „Do tego was oto swawola młodości przywodzi, kiedy drugi [nos] straciwszy prochy i amunicją na niepotrzebne rakiety [...] wystrzelawszy się, na fortece nie ma czym.”. Teksty znane z kilku wydań popularne były jeszcze w XVIII w. i stanowią interesujący zabytek tego gatunku w piśmiennictwie staropolskim. Inicjały w drzeworycie. Opr.: karton oklejony pap. marm. Ubytki krawędzi k. (bez szkody dla tekstu), zabrudzenia, zaplamienia, miejscami ślady po owadach. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 512