0. Pastorius Joachim. Bellum Scythico-Cosacicum, seu de Conjuratione Tartarorum Cosacorum et plebis Russicae contra Regnum Poloniae ab Invictissimo Poloniae et Sveciae Rege Ioanne Casimiro prostigatâ. Dantisci (Gdańsk) 1659
Pastorius Joachim. Bellum Scythico-Cosacicum, seu de Conjuratione Tartarorum Cosacorum et plebis Russicae contra Regnum Poloniae ab Invictissimo Poloniae et Sveciae Rege Ioanne Casimiro prostigatâ. Dantisci (Gdańsk) 1659. Sumptibus Georgij Försteri, 4°, frontispis (miedzioryt), k. [7], s. 269, [3], winietki, inicjały, finaliki (drzeworyty), opr. z epoki, skóra z szyldzikiem.
E.XXIV, 109-110. Wydanie drugie. Dzieje wojen kozackich z lat 1647-1657 opracowane przez Joachima Pastoriusa de Hirtenberg (1611-1681) historyka, pedagoga, poetę, sekretarza króla Władysława IV, profesora Gimnazjum Akademickiego w Gdańsku, który w momencie wybuchu powstania Chmielnickiego mieszkał na Wołyniu jako lekarz rodziny Sieniutów, skąd, uciekając przed wojną, udał się do Gdańska. Dzieło dedykowane Janowi Kazimierzowi. Przy pracy autor korzystał m.in. z pamiętników Andrzeja Miaskowskiego oraz dzieł Alberta Kojałowicza i Janusza Radziwiłła. Przed tekstem piękny frontispis rytowany przez Wilhelma Hondiusa (1597-1657), działającego w Gdańsku kartografa i rytownika. Opr.: brązowa skóra, na grzbiecie szyldzik z tłocz. i złoc. tytulaturą. Dawne ekslibrisy na przedniej wyklejce. Oprawa po fachowej konserwacji. Stan dobry. Mocny druk na grubym papierze.
Ilośc odsłon: 530