0. [Medycyna]. Manget Jean-Jacques. Bibliotheca Chirurgica, sive rerum ad artem machaonicam, quoquo modo spectantium thesaurus absolutissimus. T. 1-4 (2 wol.). Genevae (Genewa) 1721.
[Medycyna]. Manget Jean-Jacques. Bibliotheca Chirurgica, sive rerum ad artem machaonicam, quoquo modo spectantium thesaurus absolutissimus. T. 1-4 (2 wol.). Genevae (Genewa) 1721. Sumptibus Gabrielis de Tournes et filiorum, folio, k. [6], s. 650, tabl. ryc. 25 (miedzioryty), k. [2], s. 538; k. [2], s. 695, k. [2], s. 600, jednolite opr. z późnejsze, płsk.
Kompendium ówczesnej wiedzy chirurgicznej opracowane przez Jeana-Jacques’a Mangeta (1652-1742) szwajcarskiego lekarza, badacza i pisarza, który wsławił się pracami nad chorobami zakaźnymi m.in. dżumą i gruźlicą. Był on również autorem dzieł podsumowujących dotychczasowy stan wiedzy w medycynie, farmakologii i alchemii. Oferowane dzieło wpisuje się w ten ostatni gatunek, omawiając zagadnienia z zakresu chirurgii. Manget przytacza m.in. wiadomości ze słynnego traktatu Gaspare Tagliacozziego „De Curtorum Chirurgia per Insitionem” poświęconego metodom rekonstrukcji twarzy, będącego jedną z pierwszych prac z dziedziny chirurgii plastycznej. W tomie pierwszym wprawiono komplet tablic do całego dzieła. Przedstawiają one poszczególne zabiegi chirurgiczne, narzędzia oraz protezy różnych części ciała. Grzbiety po konserwacji z drobnymi ubytkami i uszkodzonymi szyldzikami, ślady nadpalenia, zabrudzenia i przebarwienia, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 484