0. Lesser Aleksander. Królowie polscy, wizerunki zebrane i rysowane przez Alexandra Lessera, objaśnione tekstem historycznym przez Juliana Bartoszewicza. Warszawa 1860.
Lesser Aleksander. Królowie polscy, wizerunki zebrane i rysowane przez Alexandra Lessera, objaśnione tekstem historycznym przez Juliana Bartoszewicza. Warszawa 1860. W Zakładzie Artystyczno-Litograficznym i nakładem Adolfa Pecq’a & Comp. Druk Józefa Ungra, k. [1], frontispis (chromolitografia), k. [3], s. 8, [110-opisy do tablic], tabl. ryc. 44 (litografie), 38 cm, luksusowa opr. wyd. Adolfa Kantora, czerwona skóra ze złoc. i tłocz.
Najwybitniejsza praca w dorobku Aleksandra Lessera (1814-1884) – malarza, grafika i ilustratora, pioniera opartego na źródłach archiwalnych malarstwa historycznego. Album zawiera wizerunki 40 królów i władców polskich od Mieczysława (Mieszka) I do Stanisława Augusta Poniatowskiego, ponadto portret księcia warszawskiego Fryderyka Augusta oraz wizerunki carów: Aleksandra I, Mikołaja I i Aleksandra II, występujące nie we wszystkich egzemplarzach. Portrety według rysunków Aleksandra Lessera wykonali znani litografowie warszawscy: Władysław Walkiewicz oraz Henryk Aschenbrenner, odbite w jednym z największych warszawskich zakładów litograficznych Adolfa Pecq’a. Przed tablicami z portretami biogramy władców pióra historyka Juliana Bartoszewicza (1821-1870). Album, dzięki staraniom wydawcy i rysownika, jest pierwszym kompletnym zbiorem najbardziej zbliżonych do autentycznych podobizn naszych władców. Na wykonanym w technice chromolitografii frontispisie ukazano herby województw dawnej Polski oraz królów elekcyjnych. Niesygnowana luksusowa oprawa wydawnicza wybitnego warszawskiego introligatora Adolfa Kantora: czerwony marokin z tłoczeniami i złoceniami, na przedniej okładzinie złocony tytuł wkomponowany w ślepo tłoczoną potrójną ramkę, na grzbiecie efektowna złocona wstęga z napisem „Królowie polscy”. Minimalne spękania grzbietu opr., niewielkie przybrudzenia i drobne ubytki pap., kilka plansz po konserwacji, poza tym stan dobry.
Rzadkie.
Ilośc odsłon: 959