0. [Piłsudski Józef] – Nadanie obywatelstwa honorowego gmin wiejskich i miejskich powiatu oszmiańskiego pierwszemu marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Oszmiana, Graużyszki, Krewo, Smorgonie, Holszany, Polany, Soły i Dziewieniszki 1928-1929.
[Piłsudski Józef] – Nadanie obywatelstwa honorowego gmin wiejskich i miejskich powiatu oszmiańskiego pierwszemu marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Oszmiana, Graużyszki, Krewo, Smorgonie, Holszany, Polany, Soły i Dziewieniszki 1928-1929. Wydział Powiatowy Sejmiku Oszmiańskiego; Gminy i miasta powiatu. Dyplomy rysowane ręcznie na specjalnym papierze, tekst kaligrafowany (piórko, akwarela). Autografy starosty powiatowego, przewodniczących samorządów i ich radnych (91). Pieczęcie organów samorządowych (tuszowe) i Muzeum Belwederskiego. Bifolia, k. [22], 44 x 34 cm.
Z odręcznymi podpisami: W. Suszyńskiego, starosty powiatu oszmiańskiego i przewodniczącego wydziału sejmiku powiatowego, burmistrzów Oszmiany i Smorgoń, wójtów gmin Dziewieniszek, Graużyszek, Holszan, Krewa, Polan, Smorgoń i Sół oraz członków wydziału powiatowego sejmiku oszmiańskiego, radnych miejskich i wiejskich gmin (łącznie 91 autografów). Zespół obejmuje niedatowaną [1929] uchwałę wydziału powiatowego sejmiku oszmiańskiego o nadaniu honorowego obywatelstwa gmin wiejskich i miejskich powiatu oszmiańskiego dla marszałka Józefa Piłsudskiego, kartę ogólną wszystkich gmin z adresem hołdowniczym oraz dziewięć dyplomów honorowego obywatelstwa poszczególnych gmin tegoż powiatu. Dyplomy gmin datowane różnie od 14 III 1928 do 23 XI 1929 r. Każdy z nich składa się z tekstu uchwały rady gminy z autografami burmistrza bądź wójta oraz radnych. Przy uchwałach gmin występuje stosowna pieczęć urzędowa. Smorgonie są reprezentowane przez gminę miejską i wiejską. Każda kolejna karta towarzysząca danej uchwale zawiera wizerunek związany z regionem. Znalazły się na nich: świątynia oo. Franciszkanów w Oszmianie, kościoły parafialne w Graużyszkach i Smorgoniach, ambona parafii w Holszanach, ruiny zamku w Krewie, dwór w Kusztelanach gminy solskiej, plebania w Narwaliszkach gminy dziewieniskiej, obraz NMP w Gudohajach gminy polańskiej oraz Smorgoniak po powrocie [z wojny] na zgliszczach. Wszystkie dyplomy i teksty otoczone ramkami w kolorze czarno-czerwonym, w formie stylizowanych ornamentów z herbami Kościesza (Piłsudskich), w prawym lub lewym rogu karty oraz miasta Oszmiany w części dolnej. Z przodu karty z uchwałą sejmiku oraz karty z dedykacją ogólną gmin kolorowy trójpolowy herb Oszmiany nadany miastu przez ostatniego króla Polski. Na odwrocie każdego bifolia odcisk pieczęci z sygn.: „Muzeum Belwederskie nr 4336”. Stan bardzo dobry. Unikat.
Ilośc odsłon: 1033