0. Sarnicki Stanisław. Statuta y metrika przywileiow koronnych. Ięzykiem polskim spisane, y porządkiem prawie przyrodzonym a bardzo snadnym nowo zebrane przez [...] Kraków 1594
Sarnicki Stanisław. Statuta y metrika przywileiow koronnych. Ięzykiem polskim spisane, y porządkiem prawie przyrodzonym a bardzo snadnym nowo zebrane przez [...] Kraków 1594. W Drukarni Lazarzowy, folio, k. [8], s. 1315, [1], ilustracje w tekście, winiety, inicjały (drzeworyty), opr. z epoki perg.
E.XXVII, 144-148. Egzemplarz z księgozbioru Hieronima Wildera (ekslibris). Monumentalne dzieło kodyfikacyjne mające w założeniu przedstawiać całość prawa i ustroju Korony (a po części i Rzeczypospolitej). Autorem zbioru był Stanisław Sarnicki (1532-1597), historyk, senior zborów kalwińskich, pisarz i wydawca zajmujący się tematyką sztuki wojennej. Jak sam pisał w dedykacji dla Zygmunta III Wazy, jego praca była odpowiedzią na liczne głosy wzywające do opracowania kodyfikacji praw Rzeczypospolitej. Podkreślał, że jego zbiór „iest dostatecznieyszy, porządnieyszy, krótszy y użytecznieyszy” od uprzednio wydawanych i przedkładanych kompilacji (m.in. Herburta). W Memoriale przypominał królowi, że koło poselskie wnioskowało o przyznanie mu 1000 zł honorarium, ale sprawę odłożono do kolejnego sejmu i pieniędzy nie otrzymał. Ogromną zaletą dzieła Sarnickiego jest polskie tłumaczenie niemal wszystkich praw, przywilejów, konstytucji. Niesłychanie sprawne i piękne językowo stanowi pomnik bogactwa i uroku staropolszczyzny. Ozdobą dzieła są drzeworytowe ilustracje: k. tyt. w formie manierystycznego ołtarza z wizerunkami króla Zygmunta III i prymasa Stanisława Karnkowskiego oraz herbami państwowymi, poszczególnych województw i ziem; wizerunki poszczególnych urzędników: arcybiskupa, wojewody, marszałka, kanclerza, podskarbiego, hetmana, starosty, sędziów ziemskich, komisarzy szlacheckich; drzewa pokrewieństwa, w tym jedno z polskimi zwyczajowymi nazwami krewnych i powinowatych; portret Zygmunta III. W umieszczonym na końcu adresie do czytelnika wydawca zaznacza, że dzieło miało być opatrzone jeszcze większą liczbą ilustracji i tablic, ale wskutek tragicznego zrządzenia losu rytownik mający je wykonać zginął postrzelony z półhakownicy przez pewnych ludzi, którzy nie powinni się nią posługiwać. Opr.: perg naturalny. Na przedniej wyklejce ekslibris Hieronima Wildera (1876-1941), historyka sztuki, bibliofila, znawcy grafiki, jednego z najbardziej znanych antykwariuszy polskich XX w. Miejscami drobne przebarwienia, zaznaczenia ołówkiem, poza tym stan bardzo dobry. Ładny egzemplarz. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 626