0. [Ołomuniec]. Agenda caerimonialia secundum ritum Cathedralis Ecclesiae Olomucensis. Ad usum eiusdem Dioecesis. Cracoviae (Kraków) 1586.
[Ołomuniec]. Agenda caerimonialia secundum ritum Cathedralis Ecclesiae Olomucensis. Ad usum eiusdem Dioecesis. Cracoviae (Kraków) 1586. W drukarni Łazarzowej, 4°, k. [3], s. 348, [1], k. [4], liczne nuty w tekście, opr. z epoki, skóra.
E.XII, 72. Ceremoniał liturgiczny dla diecezji ołomunieckiej według praktyki nabożeństw i uroczystości w katedrze w Ołomuńcu. Zawiera formy sprawowania praktyk religijnych w roku liturgicznym (m.in. rozmaite błogosławieństwa, egzorcyzmy, procesje, msze i nabożeństwa okolicznościowe) z uwzględnieniem przewidzianych w ich trakcie śpiewów (przede wszystkim antyfony). Liczne nuty na rubrykowanych pięcioliniach w notacji czarnej. Na odwrocie k. tyt. drzeworytowa winieta z herbem bp. ołomunieckiego Stanisława Pawłowskiego. Na jednej z początkowych k. nlb. całostronicowy drzeworyt z wizerunkiem św. Wacława. Kunsztowny druk przygotowany w krakowskiej Drukarni Łazarzowej, kierowanej wówczas przez Jana Januszowskiego (1550-1613), syna i spadkobiercę Łazarza Andrysowicza, który drukarnię unowocześnił i postawił na najwyższym w Polsce renesansowej poziomie. Po 1590 r., kiedy to Januszowski otrzymał od króla Zygmunta III tzw. arcyprzywilej na druk, Drukarnia Łazarzowa była jedyną wśród polskich tłoczni architypografią królewską. Za zasługi na polu wydawniczym i naukowym Januszowski został nobilitowany, otrzymując herb Kłośnik. Drukarnię prowadził od 1577 do 1601 roku, w którym, znękany niepowodzeniami, problemami (związanymi z publikacją napisanych przez niego głośnych i kontrowersyjnych „Statutów, Praw i Konstytucji koronnych”) i nieszczęściami, po stracie żony i dzieci, przyjął święcenia kapłańskie. Na końcu wprawiono osobny druk (jeden arkusz) z ceremoniałem procesji Bożego Ciała. Opr.: brązowa skóra z późnorenesansową kompozycją na licu, zach. fragmenty klamer. Na k. tyt. łacińska nota siedemnastowieczna o zakupie książki dla szkoły w Kralicach. Dawne marginalia. Ubytki i defekty grzbietu, blok poluzowany, kilka k. luźnych. Ślady po owadach i zawilgoceniu. Stan dobry. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 654