0. Stęczyński Zygmunt Bogusz. Tatry w dwudziestu czterech obrazach skreślone piórem i rylcem. Dzieło ozdobione 80 rysunkami, przez autora z natury zdiętemi i rylcem na kamieniu wykonanemi. Kraków 1860
Stęczyński Zygmunt Bogusz. Tatry w dwudziestu czterech obrazach skreślone piórem i rylcem. Dzieło ozdobione 80 rysunkami, przez autora z natury zdiętemi i rylcem na kamieniu wykonanemi. Kraków 1860. Nakł. Księgarni i Wydawnictwa Dzieł Katolickich, Naukowych i Rolniczych, k. [8], s. 160, k. [4], tabl. ryc. 80 (litografie), 24 cm, opr. współcz. skóra z tłocz. i szyldzikiem złoc. (okł. oryg. zachowana), etui z tektury oklejanej pł. i pap. marm.
Jedna z piękniejszych dawnych książek polskich poświęconych Tatrom, ozdobiona 80 litografiami z widokami Tatr i Pienin. Rysował z natury Zygmunt Bogusz Stęczyński (1814-1890), pisarz, poeta, rysownik, krajoznawca, jeden z najlepszych znawców Tatr i Podtatrza. „Praca jest zbiorem nie tylko wiadomości historycznych, ale i podań, legend tatrowych, opisów obyczajów ludu góralskiego i obrazów tamtejszej natury. Nikt bowiem w kraju nie zna dokładniej pasma karpackich gór od naszego autora!” (ze wstępu). „Do dziś wartościowa praca grafi czna poświęcona krajobrazowi Podhala” (A. Banach, Polska książka ilustrowana). Opr. współcz. w pełną skórę sygn. J. Bereziuk. Egz. po konserwacji. Ślady po zaplamieniach marginesów, zbrązowienia pap., ubytki pap. uzupełnione.
Ilośc odsłon: 1064