0. Słowacki Juliusz. Lilla Weneda. Tragedija w 5 aktach. Paryż 1840.
Słowacki Juliusz. Lilla Weneda. Tragedija w 5 aktach. Paryż 1840. W księgarni i drukarni J. Marylskiego. W Drukarni Bourgogne et Martinet, s. XV, [1], 174, [1], 16 cm, opr. luksusowa wyk. w introligatorni „Librarium”, biała skóra z szyldzikiem i złoc., futerał ochronny.
Wydanie 1. Jeden z najważniejszych dramatów Juliusza Słowackiego. Utwór powstał w 1839 r. Tragedia, oparta na wzorach antycznych, ukazywała zagładę plemienia Wenedów podbitego przez prymitywnych Lechitów na skutek działania tajemniczej klątwy losu. Stanowiła rozrachunek z rzeczywistością polityczną, w której żył poeta. „Poprzez swą symbolikę odnosiła się do aktualnych spraw politycznych. Słowacki oskarżał w niej naród o bierność, niezdolność do bohaterstwa, poddawał w wątpliwość zbawczą siłę poezji” (PSB). Na wstępie znajduje się list dedykacyjny adresowany do Zygmunta Krasińskiego, na końcu dołączono dwa utwory: „List do Aleksandra H[ołyńskiego] (pisany na łódce Nilowej)” oraz „Grób Agamemnona”. Oprawa luksusowa wykonana w introligatorni „Librarium” (sygnowana złotym tłokiem): biała skóra, na grzbiecie szyldzik ze złoconą tytulaturą, na grzbiecie oraz w zwierciadłach obu okładek złocone ozdobniki, papier wyklejek marmurkowany, futerał ochronny. Na karcie tytułowej uzupełniony niewielki ubytek, ślad zawilgocenia na dolnym marginesie kart, poza tym stan dobry, oprawa w stanie bardzo dobrym. Ładny egzemplarz. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 900